Chris Harris Jr Jersey  TUNSTXR

ساندویچ پانل یا پانل کامپوزیت ، قطعه ای متشکل از دو ورق است که مصالحی از جنس متفاوت را در بر گرفته باشند. ورقها نازک هستند و به تنهایی استحکام زیادی ندارند، مغزه ساندویچ پانل نیز به تنهایی، جسم سخت و محکمی نیست اما با ترکیب این مصالح، خصوصیات مثبت رویه های نازک و مصالح مغزه با هم جمع شده و قطعه سبک و صلبی بدست می آید.

بازه گسترده ای از مصالح را می توان برای ساخت ساندویچ پانل به کار برد. به خصوص اگر ورقها فلزی و مغزه عایق باشد، پانل مرکب حاصله برای پوشش ساختمان (cladding) ایده آل خواهد بود.

ساندویچ پانل

هنگام ساخت این نوع از ساندویچ پانلها از ورقهای فلزی اندود شده (coated) استاندارد (که گاهی به تنهایی برای پوشش بناها به کار می روند) استفاده می شود . با این کار، ساندویچ پانل با ورقهایی که دارای کیفیت اندود کارخانه ای هستند بدست می آید. محصول بدست آمده، مرکب از ورق داخلی، جسم عایق و ورق خارجی به صورت یک تکه و آماده است که نصب آن در محل به سرعت انجام شده و دارای کیفیت مطلوبی خواهد بود .این نوع پانلها در سال 1960 ابداع شد و از آن زمان، بازار آن پیوسته در سراسر جهان رو به رشد بوده است.

امروزه این نوع پانلها برای پوشاندن سقف و دیوارها در بسیاری از سازه های صنعتی و تجاری به کار می روند.

 ساندویچ پانل

 کاربرد ساندويچ پانل درصنعت ساختمان سازي عبارتند از:

ديوار و سقف سالن هاي توليدي – صنعتي – نيمه صنعتي ، دفاتر كارگاهي ، درمانگاه صحرايي ، ساختمان هاي اداري تجاري ، هتل ها ، پوشش سوله ها و انبار ، مدارس ، استخرها – مجتمع هاي ورزشي ، كمپ هاي اسكان موقت ، خانه – ويلاها ، كاروان ها ، واحد هاي امدادي و.....

ساندويچ پانل ها به طور گسترده ای به عنوان مصالح ساختمانی در صنایع شیمیایی، ساخت و ساز، بسته بندی، سردخانه، صنایع نظامی، صنعت هوا – فضا، حمل و نقل هوایی، حمل و نقل ترابري و طراحی مدل های صنعتی و دیگر جنبه های مختلف استفاده می شود.

-         سردخانه ها و صنایع برودتی

-         کانکس ها ، پست نگهبانی

-         ديواره و سقف كانتينرها

-         اتاق هاي يخچالي و حمل باري ثابت و متحرك نصب بر روي انواع كاميونت ها .

-         اتاق هاي تريلر يخچالي و تريلر كانكسدار

 

 نصب ساندویچ پانل

 

      در نحوه نصب ساندویچ پانلها نکات زیر مورد توجه قرار می گیرند:

 ·        موقعیت مناسب تکیه گاهها با توجه به موقعیت گام های ساندویچ پانل

 ·        درز بندی ساندویچ پانل ها با به کاربردن آبرو و فلاشینگها

 ·        استفاده از چسب مخصوص برای آب بندی و درز بندی

 ·        استفاده از پیچ های واشر دار برای نصب ساندویچ پانل های سقفی و دیواری